
Народився Леонід Глібов в селі Веселий Поділ Хорольського повіту на Полтавщині, у сім’ї управителя поміщицького маєтку. Його батьки були добрими, гуманними й освіченими людьми. Дитинство маленького Леоніда ( батьки ніжно називали його Льоликом) пройшло в селі Горби, Кременчуцького повіту. Малий Льолик заслуховувався українською піснею, зачаровувався народними звичаями та обрядами. Веселий і жвавий хлопчик любив усякі рослини, мав свою грядочку і вирощував на ній різні квіти.

Початкову освіту Леонід здобув удома. Мати навчила його грамоти, місцевий священик – арифметики, латинської і грецької мов, і звичайно ж, Закону Божого. Потім він навчався в Полтавській гімназії. Там, відірваний від рідної домівки, він сумує за батьками. Сниться йому рідна хата, і туга виливається в поезії.
Так народився перший твір – вірш «Сон». Але через хворобу, на жаль, юнак не закінчив гімназію. У віці двадцяти двох років Леонід вступає до Ніжинського ліцею вищих наук князя Безбородька. Тут свого часу навчалися М. Гоголь і Є. Гребінка, тут були добрі традиції і розумні вчителі. Однак нещасний випадок, який стався з його батьком, змусив Л. Глібова перервати навчання: переїжджаючи через Дніпро, батько провалився під лід, застудився і помер. Невдовзі померла і мати. Отож поет продовжив навчання і закінчив ліцей у 1855 р. вже одруженим чоловіком і знаним байкарем.



Згодом, отримавши посаду учителя географії чоловічої гімназії, Леонід Іванович переїхав у Чернігів. Серед його учнів були майбутній письменник Гліб Успенський, а також відомий згодом громадський діяч Петро Косач ( батько Лесі Українки).

Під кінець 1867 року Леонід отримав посаду завідувача Чернігівською земською друкарнею, яку обіймав до кінця свого життя, проживаючи в Чернігові.
Леонід Іванович писав фейлетони, підписуючи їх псевдонімом «Капітан Бонвіван»,
комедійні п’єси. Чи не першим в українській літературі Дідусь Кенир (також один із його псевдонімів) подарував дітям таку форму загадки , як акровірш. Його влучні вислови: «живий живе гада», «жуки в голові», «як по воді пливе», «тепер мовчи та диш», «чого не тямиш – не берись» – живуть і вічно житимуть у народі.


А тим часом доля не скупилася для нього на горе і печаль. Померла маленька донька, згодом дружина, він сам майже осліп.

Помер 10 листопада 1893 року на 66-му році життя, заливши пам’ять про себе у своїх мудрих творах. Щирі, дзвінкі, життєдайні, напоєні мудрістю та добром твори Леоніда Глібова живуть і сьогодні.
Більше дізнайся:
Кодлюк, Я. Розповіді про письменників : Посібник для вчителів почат. кл. / Я.П.Кодлюк, Г.С. Одинцова. – 2-е вид. – Тернопіль : Підручники & посібники, 1998. – 128 с. – (Початкова школа).
Найкраще : позакл. читання для учнів 3 кл. / уклад. А. І. Мовчун, Л. І. Харсіка ; худож. О. Коркіщенко. – К. : АВДІ, 2009. – 567 с. : ілюстр.
Раджу прочитати:
Глібов, Л. Золота тарілочка : вірші, байки та загадки / Л. Глібов, ; упоряд. С.Вишенського; худож. Р.Сахалтуєв. – К. : Веселка, 1994. – 93 с. : ілюстр.
Глібов, Л. Чужому лихові не смійся : байки та вірші /Л. Глібов ; худож. О.Кошель. – К. : Веселка, 1987. – 15 с. : ілюстр.
Глібов, Л. Байки /Л. Глібов ; упоряд. та передм. Р.Мельникова; худож. Ю.Кучеровська. – К. : Школа, 2005. – 128 с. – (Хрестоматія школяра).
Комментариев нет:
Отправить комментарий