29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут – саме у цей день 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.
Крути – невелика залізнична станція між Бахмачем і Ніжином. Після революційних подій у Росії в 1918 році в Україні почалася громадянська війна.
На Київ наступали більшовицькі війська. Підступи до Києва захищали 300 київських студентів. Саме між ними і 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова і відбувся бій під Крутами, який тривав 5 годин. 250 чоловік загинуло У полон було захоплено 27 гімназистів і студентів – власне, ще зовсім дітей, а потім безжально розстріляно. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, — та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крутів. Загиблих хлопців було поховано в Києві на Аскольдовій могилі з дотриманням всіх урочистостей. За радянських часів ці могили було зруйновано. Зараз встановлено пам’ятні знаки і на місці останнього бою, і на місці поховання.
Шкода, М. Н. Традиції і свята українського народу / М. Н. Шкода ; ілюстр. О. К. Перепелиця. – Донецьк : БАО, 2007. – 383 с.
Удовиченко, Олександр Іванович. Україна у війні за державність : історія організації і бойових дій Українських Збройних Сил 1917-1921 / О. І. Удовиченко. – Репринт. вид. Канада, 1954. – К. : Україна, 1995. – 206с.
Крути : збірка у пам’ять героїв Крут / упоряд. О. і Н. Зінкевичі ; худож. оформ. У. Мельникової. – К. : Смолоскип, 2008. – 419 с.
Героїка трагедії Крут / упоряд. В. Сергійчук. – К. : Україна, 2008. – 462с.
Крути. Січень 1918 року : документи, матеріали, дослідження, кіносценарії / Історико-культурологічне товариство “Герої Крут” ; упоряд. Я. Гаврилюк. – К. : Просвіта, 2008. – 839 с.
Комментариев нет:
Отправить комментарий